První postřehy - Nikon 70-200 mm f/2,8 E FL ED VR

in Blog

Sepsal  jsme pár dojmů, které jsem nabyl při několika foceních s novým objektivem  Nikon 70-200 mm f/2,8 E FL ED VR. Nečekejte žádnou recenzi, jen několik postřehu a srovnání s předchozí verzí.   Třeba  Vám pomůžou při rozhodování, co si pro svou práci pořídit.

Resumé

Nižší hmotnost, výrazně snazší chod zoomu, rychlejší  AF a změna ergonomie...

Nižší hmotnost

Úplně první dojem z nové 70-200 byl ten, že je lehčí. Rozdíl cca 110 gramů ve hmotnosti oproti VR II není nijak závratný, ale jo ho prostě vnímal. Na druhou stranu působí FL více plastovým dojmem.

 

Změna ergonomie

Největší změnou v konstrukci nového Nikonu 70-200 mm je prohození ostřícího a zoomovacího prstence. U drtivé většiny zoomovacích objektivů je ostřící prstenec od bajonetu dál než prstenec pro změnu ohniskové vzdálenosti, díky čemuž je ruka držící objektiv blízko u těla a snadno si můžete opřít předloktí a loket o hrudník. To pomůže vyšší stabilitě a odlehčí to rukám. U nového Nikonu je tomu ale naopak, zoom prstenec je od bajonetu dále. Tato změna v praxi znamená, že si musíte vypracovat nový způsob, jak objektiv pohodlně uchopit. Není to nic nepřekonatelného, ale zvyk je železná košile a chvilku vám to nejspíše potrvá.
Osobně jsem se po nějaké chvíli dopracoval k podobnému úchopu jako u klasicky řešených skel, s tím že zoom prstenec, který jde velmi lehce otáčet, ovládám nataženým palcem a ukazovákem. Není to tak pohodlné jako u starší verze objektivu, ale fotograf může stále využít opření ruky o tělo, což je zejména pro delší focení klíčové. Nicméně několikrát se mi stalo, že jsem „zoomoval“ AF prstencem, takže pozor na to.
Další staronovou novinkou je umístění AF tlačítek po obvodu objektivu (toto řešení bylo na VR I a scházelo na VR II). Tlačítka se dají přepnout mezi režimy AF-ON, AF Lock anebo vypnout. Z důvodu umístění přepínače funkcí AF tlačítek bylo sjednoceno ovládaní stabilizace na jeden přepínač, který má polohy OFF, VR Normal a VR spor (starší verze měla přepínače dva – ON/OFF a Normal/Activ).

Rychlejší ostření 

Objektiv jsem zkoušel na dvou akcích: na plese a na volejbale. V obou případech se jednalo o prostředí s mizerným osvětlením. Dle mých zkušeností musím říci, že AF funguje u této verze objektivu lépe než u VR II. Po namáčknutí spouště dochází k rychlejšímu zaostření, sledovaní zaostřeného předmětu v režimu AF-C je spolehlivější. Při sériovém snímaní se v podstatě nestalo, že by nějaká fotka byla nezaostřená, a to ani při 12 fps, kdy je čas na přeostřovaní velmi krátký. U 70-200/2,8 VR II se mi na volejbale často stávalo, že první fotka ze série byla neostrá, u FL klesl odpad minimálně o 50 v určitých situacích až o 75 %. Na volejbalovém zápasu nafotím běžně kolem 500 záběrů a s FL jich kvůli neostrosti snímku šlo do koše jen pár. AF je dobře použitelný i s TC 20 E III, se kterým u verze VR II docházelo ke znatelnějšímu zpomalení ostření.

Optické vlastnosti

V praxi nepozoruji žádný zásadní rozdíl v kresbě obou objektivů (FL a VR II). Z fotek lze poznat, že je FL trochu ostřejší, nicméně na kvalitu reálné sportovní fotografie to nemá v podstatě žádný vliv. Sofistikované testy optických vlastností nechám na odborníky. Většího rozdílu jsem si všimnul pouze v barevné vadě, kterou má FL určitě lépe korigovanou než VR II. Bylo to pěkně vidět například na hranách černých textů na bílých reklamních panelech okolo volejbalového hřiště. U fotek z VR II se dal jasně zaznamenat fialový lem těchto hran, u FL byl naopak téměř nepozorovatelný. Objektiv netrpí známým nešvarem VR II, kterým je výrazné zkrácení reálné ohniskové vzdálenosti při zaostření na blízko.

Závěrem

Nikon 70-200 mm f/2,8 FL představuje dle mého názoru proti verzi VR II pokrok, a to i přes diskutabilní prohození AF a ZOOM prstence. Po praktické stránce je největším pozitivem rychlejší a přesnější AF. Pokud bude uživatel stát před volbou, zda koupit nový VR II anebo FL, není co řešit. FL je jasná volba a ten 10ti až 12ti tisícový rozdíl za to stojí.
Pokud už někdo vlastní VR II, pak je přechod na FL diskutabilní. Bazarová cena VR II je dnes cca 40 tisíc korun, což znamená připlatit si dalších cca 40 tisíc. To není zrovna málo a taková změna se vyplatí pouze někomu, pro koho je o rychlejší AF naprosto klíčový.
Rozdíl ve výsledné fotografii v praxi mi u VR II a FL přijde menší, než byl rozdíl mezi VR I / VR II. Každopádně, pokud váháte, rozhodně vám doporučuji si objektiv nejdříve vyzkoušet. Takový typ objektivu člověk přece jen nekupuje každý den.

 

  70–200/2,8 FL  70–200/2,8 VR II 70–200/2,8 VR
Redukce vibrací 4 EV  4 EV 3 EV
Konstrukce objektivu 22 čoček / 18,   6x ED, 1x FL, 1x HRI  21 čoček/16 členů, 7x ED 21 čoček/15 členů, 5x ED
Nejkratší zaostřitelná vzdálenost 1,1 m 1,4 m 1,5 m
Počet lamel clony 9,  elektromagneticky řízená 9, mechanická 9, mechanická
Průměr filtrového závitu 77 mm 77 mm 77 mm
Rozměr 88,5  × 202,5 mm 87 × 205,5 mm 87x215 mm
Hmotnost 1 430 g 1540 g 1470 g
Dopoučená koncová cena 81 990,- Kč 71 790,- Kč -
Půjčovné 1200,- Kč/den 800,- Kč/den -

 

Nikon 70-200/2,8 AF-S FL a 70-200/2,8 VR II  si u nás můžete vypůjčit a nebo zakoupit nový.